The Club's Results

May Term 2005

1st men's VIII

Peterborough June Regatta (Senior4 VIIIs): Won by a few seconds in the heats and Lost by 2 seconds to Bedford in the final

1st women's VIII

City Sprints (Women's Lents Div. 1/2): beat Darwin by 2 lengths in the semi finals and Winners of event - beat Girton by 1/2 length in the final
Peterborough June Regatta (Senior3 VIIIs): Won (by about a bow ball) in the heats and 3rd to Cambridge '99 and Lea in the final
Peterborough June Regatta (Senior4 VIIIs): Won (set new course record) in the heats and Won (another course record!) in the final

2nd men's VIII

2nd women's VIII

3rd men's VIII

Cambridge 99's Regatta (3rd division) - FaT Grads, GoldenBoys: Beat Magdalene III by 1/3 length in the semi finals and Beat Magdalene II in the final

3rd women's VIII

Cambridge 99's Regatta (Women's Lower Division): beat Newnham 4 in the semi finals and lost to Magdelene 2 by 1 1/4 lengths in the final

4th men's VIII

4th women's VIII

5th men's VIII

6th men's VIII

7th men's VIII

BPBC 1st women's VIII

City Sprints (CRA S3 VIII): Lost to Champs by 1/2 length in the final

1st men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - Fun Four: Raced 3 rounds: Beat FaT B by 1/4 length in the final

1st women's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - Light and Dark Trinity: Raced 4 rounds: Winners of event - beat 99s A easily in the final
Peterborough Sprint Regatta (WS3 4+) - Light and Dark Trinity: Joint fastest crew in the heats and beat Cambridge 99s by a canvas in the final
Bedford Star Regatta (WS3 4+) - Light and Dark Trinity: Beat Maidstone Invicta (easily) in the semi finals and Beat Bedford Star (15s) in the final

2nd men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - 2nd men's IV, entered as FaT C: Lost to a City / St. Radegund composite by a length and a bit. in the 1st round
Peterborough June Regatta (Novice 4+): Raced 3 rounds: 4th (5 secs behind the winner) in the final

2nd women's IV

City Sprints (CRA S4 4+): lost to BPBC A by 1/2 length in the semi finals and in the final

3rd men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - 3rd Women's IV: beaten by Cambridge 99s by 3 lengths (ish) in the quarter finals and in the semi finals

BPBC 1st women's IV

City Sprints (CRA S4 4+): Beat FaT A by 1/2 length in the semi finals and Lost to City by a canvas in the final

BPBC 2nd women's IV

City Sprints (CRA S4 4+): Lost to City by 1/2 length in the semi finals

Single sculls

RTT Regatta (Blade Swapping) - Jude: Dismal failure in the qualifying
RTT Regatta (Blade Swapping) - Lilie: Success! in the qualifying
RTT Regatta (Open 1x) - Dubya: Beat RTT by 3/4 l in the 1st round and Lost to Dyson by ? l in the quarter finals
RTT Regatta (Open 1x) - Eton Boy in his single scull: Raced 4 rounds: lost to Tom Dyson in the final
RTT Regatta (Open 1x) - JPD: 40 winks in the qualifying
RTT Regatta (Open 1x) - Jude: Raced 3 rounds: Lost to Lilie (2 lengths) in the plate 2nd round
RTT Regatta (Open 1x) - Lilie: Raced 4 rounds: Lost to RTT in the plate final
RTT Regatta (Open 1x) - Mike: Lost to Sarah Taylor by 1.5 l in the 1st round and Lost to Lilie Weaver easily in the plate 1st round
RTT Regatta (Open 1x) - RTT: Raced 4 rounds: Beat Lilie easily in the plate final
RTT Regatta (Open 1x) - Sarah: Raced 3 rounds: Lost to Eton Boy by 3 l in the semi finals
Maiden Sculls - TDC in his single scull: Beat Ben Langford (Jesus) easily in the quarter finals and Lost to Colin Leonard (Pembroke) easily in the semi finals
Peterborough Sprint Regatta (Senior 4 1x) - TDC in his single scull: 2nd in the heats and 3rd in the repecharge

Coxless pairs

Foster Fairbairn Pairs (Men's 2-) - Coker/Holland: Raced 4 rounds: Beat Corpus (4s) in the final
Foster Fairbairn Pairs (Men's 2-) - Cunha/Shepherd: Beat Johnson/Burnage (Pembroke) easily in the 1st round and Lost convincingly to Braithwaite/Twigg (Kings) in the quarter finals
Foster Fairbairn Pairs (Women's 2-) - Russell/Aiken: Beat Lowson/White (Pembroke) easily in the semi finals and Dead heat with Thompson/Weaver (FaT) in the final
Foster Fairbairn Pairs (Women's 2-) - Thompson/Weaver: Beat Kunze/Moynihan (Churchill) by a few lengths in the semi finals and Dead heat with Russell/Aiken (FaT) in the final
City Sprints (ARA S2 2-): Lost to LMBC by crashing in the semi finals

Double sculls

RTT Regatta (Couples Doubles) - Dubya and Sarah: Beat Erica and Pedro easily in the final
RTT Regatta (Couples Doubles) - Erica and Pedro: Lost to Dubya and Sarah easily in the final
Lowe Double Sculls (Men's 2x) - Double Sculls, Lea-Cox/Sills: beat Stewart/Palmer (Jesus/Hughes hall) by some lengths in the semi finals and beat carthik/leonard easily in the final
Lowe Double Sculls (Women's 2x) - Weaver/Lee: Beat Catz by a long way in the quarter finals and Lost to Kunze/Mitchell (Churchill) by a few lengths in the semi finals

Quadruple sculls

First and Third 1st XI

BPBC 1st XI

First and Third golf team

BPBC golf team


Facebook Instagram LinkedIn Twitter
If you have any comments or suggestions please email the webmaster. Click here to switch to the darker, gold on blue, design. If you log in as a First and Third member, you can set a preference for a color scheme on your profile.
^ top