The Club's Results

May Term 2007

1st men's VIII

Poplar Regatta (S4 8+): Won in the heats and Won in the final
Marlow Regatta (S3 8+): won in the heats and 3rd (first 2 through to final) in the semi finals

1st women's VIII

BUSA Regatta (Women's Junior VIIIs): Raced 3 rounds: 6th in the final

2nd men's VIII

2nd women's VIII

3rd men's VIII

3rd women's VIII

4th men's VIII

5th men's VIII

Mixed VIIIs

Cambridge 99's Regatta (Mixed VIIIs): beat X-Press RC by 4l in the semi finals and Beat Champion of the Thames RC easily in the final

1st men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - FaT B: Raced 3 rounds: Lost to City of Cambridge in the final

1st women's IV

City Sprints (CRA Senior 4+) - FaT A: Raced 3 rounds: lost to CCRC in the final

2nd men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+) - FaT A: Opposition scratched in the 1st round and Lost to Cantabs in the 2nd round

2nd women's IV

City Sprints (CRA Senior 4+) - FaT B: lost by a lot to CCRC A after a crabbing incident in the first 15 strokes in the 1st round

3rd men's IV

City Sprints (CRA S4 4+) - FaT C: Beat City of Cambridge in the 2nd round and Lost to City of Cambridge in the semi finals

BPBC 1st men's IV

City Sprints (CRA S4 4+): Disqualified in the quarter finals

Single sculls

Women's Championship Sculls - HER in a single scull: Raced 3 rounds: beat Richer (Jesus) easily in the final
Women's Championship Sculls - JMAS in a single scull: lost to Richer (Jesus) easily in the quarter finals
Fairbairn Junior Sculls - JMAS in a single scull: lost to Couch (Jesus) by 6s in the semi finals
Fairbairn Junior Sculls - TDC in his single scull: Raced 3 rounds: lost to Hollinshead (Jesus) by 12s in the semi finals
Maiden Sculls (Men's) - JRK in his single scull: beat Schramm (Fitz) by 1.5L in the 1st round and lost to Constantine-Cort (Jesus) by 3s in the quarter finals
Maiden Sculls (Women's) - JRA in a single scull: lost to Richie (Jesus) by 11s in the semi finals
Colquhouns (Open 1x) - TDC in his single scull: lost to Pascovitch (Jesus) by crashing in the quarter finals
Twickenham Regatta (W VetA 1x) - BPBC - E Booker: Won (4 lengths) in the semi finals and Won (2.75 lengths) in the final

Coxless pairs

Magdalene Silver Pairs (Men's 2-) - Garrod/Jane: lost to Hopper (Peterhouse)/O'Connor (LMBC) by 6s in the semi finals
Foster Fairbairn Pairs (Men's 2-) - Garrod/Jane: beat Chapman/McCool (Trinity Hall) by 3s in spite of everything in the semi finals and beat Rutterford/Atman (Emma) by 10s in the final
Foster Fairbairn Pairs (Women's 2-) - Ralston/Rawlins: beat Lucas/McNiece (Kings) easily in the semi finals and beat Hughes/Sawyer (Downing) easily in the final
Magdalene Silver Pairs (Women's 2-) - Thompson/Weaver: Won by "something like a second". in the final

Double sculls

Lowe Double Sculls (Men's 2x) - Sills/Pancratz: beat O'Connor/Trnka (LMBC) by turning up in the semi finals and lost to Kerr (Catz)/Kerr Muir (Clare) easily in the final
Lowe Double Sculls (Mixed 2x) - Summers/Coker: Raced 3 rounds: lost to Hopper (Jesus)/Hopper (Peterhouse) easily in the final

First and Third golf team

BPBC golf team


Facebook Instagram LinkedIn Twitter
If you have any comments or suggestions please email the webmaster. Click here to switch to the darker, gold on blue, design. If you log in as a First and Third member, you can set a preference for a color scheme on your profile.
^ top