The Club's Results

May Term 2006

1st men's VIII

1st women's VIII

BUSA Regatta (Women's Junior VIIIs): Raced 3 rounds: 5th of 6 crews in the final
City Sprints (Women's Lents Division 1): beat Girton by 3/4L after crab incident in the semi finals and beat Trinity Hall by 1 1/4L in the final
Cambridge 99's Regatta (1st division): lost to Newnham by a length in the semi finals

2nd men's VIII

Cambridge 99's Regatta (1st division): Lost to Catz by a length in the 1st round and Lost to Tit Hall by 3/4 length in the plate semi finals

2nd women's VIII

City Sprints (Women's Lents Division 3): Raced 3 rounds: Winners! Beat Jesus 3 in the final

3rd men's VIII

Cambridge 99's Regatta (Men's lower division) - 3rd Men's Eight for 99s Regatta: Beat Wolfson 2 by 1/4 length in the 1st round and Scratched in the 2nd round

3rd women's VIII

City Sprints (Women's Lents Division 3): Lost to Jesus 3 in the 1st round

4th men's VIII

City Sprints (Mens Lents Division 3) - Grad VIII: Beat Tit Hall 2 (half a length) in the quarter finals and lost to Jesus 4 (1/4 length) in the semi finals
Cambridge 99's Regatta (Men's lower division) - Grad VIII: Raced 3 rounds: Lost to Peterhouse II (2 lengths) in the plate semi finals

5th men's VIII

6th men's VIII

7th men's VIII

Mixed VIIIs

Cambridge 99's Regatta (Mixed VIIIs) - FaT/Christs/Darwin composite: Raced 3 rounds: beat St Radegund A easily in the final

1st men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+): Raced 3 rounds: Beat FaT C (just!) in the final

1st women's IV

2nd men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+): Lost to City in the quarter finals

3rd men's IV

City Sprints (CRA Nv 4+): Raced 3 rounds: Lost to FaT A By Half a Length in the final

Miscellaneous women's IVs

City Sprints (CRA S3 4+): Beat Simoco in the final
Bedford Star Regatta (WS2 4+): beat Star Club by a length and a bit in the final
Bedford Star Regatta (WS3 4+): beat Milton Keynes by a length in the final

Single sculls

Fairbairn Junior Sculls - TDC in his single scull: Lost to Karthik in the quarter finals
Maiden Sculls - PJH in his single scull: Lost to Adam Dyer (Christ's) by 1 length in the 1st round
Maiden Sculls - TA in his single scull: Lost to Nat Luckhurst (Catz) in the 1st round

Coxless pairs

Magdalene Silver Pairs - Coker and Jane: Dead heat with Christ's in the semi finals
Foster Fairbairn Pairs (Men's 2-) - Garrod/Shepherd: Raced 3 rounds: Lost to Darby/Davis (Christ's) by 17s in the final
Foster Fairbairn Pairs (Men's 2-) - LBC Pair: Beat Peterhouse (Jacobs/Satchwell) by 3s in the quarter finals and Lost to Christ's (Darby/Davis) by 25s in the semi finals
Foster Fairbairn Pairs (Women's 2-) - Weaver/Rackley (Pembroke): Lost to Darby/Davis by 39s, lost to Garrod/Shepherd by 22s in the final

Double sculls

Lowe Double Sculls (Men's 2x) - Andrews and Pancratz: Rowed over in the semi finals and Lost to Jesus/Downing in the final
Lowe Double Sculls (Mixed 2x) - Coker and Squires: Raced 3 rounds: Beat Corpus in the final

First and Third 1st XI

BPBC 1st XI

First and Third golf team

BPBC golf team


Facebook Instagram LinkedIn Twitter
If you have any comments or suggestions please email the webmaster. Click here to switch to the darker, gold on blue, design. If you log in as a First and Third member, you can set a preference for a color scheme on your profile.
^ top