The Club's Results
May Term 2002
Bedford Regatta (College VIIIs): Beat Exeter College, Oxford (2 lengths) in the 1st round and Lost to Merton College, Oxford in the 2nd round
Bedford Regatta (Novice VIIIs): Raced 3 rounds: Lost to Keble College, Oxford in the 3rd round
Cambridge 99's Regatta (2nd division): Raced 3 rounds: Lost to Peterhouse (1/2 length) in the semi finals
Nottingham City Regatta (Senior3 IV+) - Stern IV: Failed to qualify in the qualifying
Nottingham City Regatta (Senior4 IV+) - Bow IV: 3rd of 5, 3 to qualify in the qualifying and 5th of 6 in the final
Nottingham City Regatta (Senior4 VIIIs): 2nd of 4 VIIIs - top 2 to qualify in the qualifying and 4th of 6 VIIIs in the final
Bedford Regatta (College VIIIs) - Dewire for JPD: Lost to Christchurch Oxford I in the 1st round
Bedford Regatta (Senior4 VIIIs) - Dewire for JPD: Lost to Radley (2 lengths) in the 1st round
Cam Sprints (Men's IVs) - City Sprints IV: Beat BPBC in the semi finals and Won Men's IVs - beat St. Neots in the final
Cambridge 99's Regatta (2nd division) - Tom for JPD: Raced 3 rounds: Beat Wolfson I (1 1/2 lengths) in the final
Peterborough Summer Regatta (Senior4 VIIIs): 2nd place behind Emma I in the qualifying and 2nd place to Winchester School in the repecharge
Cambridge 99's Regatta (3rd division) - 'Seconds': Beat Darwin II in the semi finals and Lost to Jesus in the final
May Bumps - 'Seconds': 12th in division 3
Down 3 - Bumped by Jesus III, St. Catharine's II and Vets School
Down 3 - Bumped by Jesus III, St. Catharine's II and Vets School
Cam Sprints (College lower VIIIs) - NT for RP: Raced 4 rounds: Won College Lower VIIIs by beating Sidney B in the final
Cambridge 99's Regatta (3rd division) - guy subbing for holland: Beat Downing III (2 lengths) in the semi finals and Lost to Darwin I (1/2 length) in the final
Cam Sprints (College lower VIIIs): Lost to Sidney B in the 1st round
Cambridge 99's Regatta (3rd division): Beat Jesus III (scratched) in the semi finals and Lost to Darwin I (2 lengths) in the final
May Bumps: 4th in division 4
Down 4 - Bumped by Magdalene II, Clare III, Emmanuel III and St. Catharine's III
Down 4 - Bumped by Magdalene II, Clare III, Emmanuel III and St. Catharine's III
Cam Sprints (College lower VIIIs): Lost to First and Third III in the quarter finals
May Bumps: 16th in division 6
Down 3 - Bumped by Sidney Sussex IV, St. Edmund's II and St. Catharine's V
Down 3 - Bumped by Sidney Sussex IV, St. Edmund's II and St. Catharine's V
May Bumps: Foot of the River
Down 4 - Bumped by Sidney Sussex IV, St. Edmund's II, St. Catharine's V and Girton IV
Down 4 - Bumped by Sidney Sussex IV, St. Edmund's II, St. Catharine's V and Girton IV
Henley Women's Regatta: Lost to Trinity College Dublin in the 1st round
Marlow Regatta - Henley IV: 2nd of 5 in the qualifying
Cam Sprints (Novice IV+): Lost to City of Cambridge A in the 1st round
Peterborough Summer Regatta (Novice IV+) - 2nd VIII - bow IV: Raced 3 rounds: Won Novice coxed IVs in the final
Peterborough Summer Regatta (Senior4 IV+) - 2nd VIII - stern IV: 2nd place in the qualifying and Last place in the repecharge
Cam Sprints (Women's IVs) - BPBC / FaT composite: Beat Cantabs (1/2 length) in the semi finals and Beat Simoco (2 lengths) to win Pots in the final
Bushe-Fox Freshman's sculls - FZ in his single scull: Lost to J Boote (Downing) by 54s in the 1st round
Bushe-Fox Freshman's sculls - HSC in his single scull: Lost to C Reid (St. Catharine's) by 36s in the 1st round
Fairbairn Junior Sculls - JWE in his single scull: Beat muppet boy from Christ's (32s) in the 1st round and Beat Dave Griffiths-Jones by 3s in the 2nd round
Women's Championship Sculls - RNP in her single scull: Lost to Clark by 1min29s in the 1st round
Cam Sprints (Men's 1x) - JPD in his single scull: Lost in the 1st round
Cam Sprints (Men's 1x) - JWE in his single scull: Lost to Kings School, Ely in the 1st round
Foster Fairbairn Pairs - Glass/Davies: Raced 4 rounds: Lost to CCAT by 17s in the 4th round
Magdalene Silver Pairs - Byrne/Colvin: Lost to Rose / Clouting (48s) in the 1st round
Magdalene Silver Pairs - Rose/Clouting: Raced 3 rounds: Lost to CCAT (28s) in the 3rd round
Cam Sprints (Senior2 2-) - Talbott/Earl: Beat X-Press easily in the final