The Club's Results
May Term 2001
Nottingham City Regatta (Senior3 VIII) - Notts City VIII: Winners, beating Reading RC and Newcastle Uni in the final
Nottingham City Regatta (Senior4 VIIIs) - Notts City VIII: 3rd to Bedford School and Bournemouth University in the final
Bedford Regatta (College VIIIs) - Bedford crew: Lost to Pembroke College, Oxford (1 length) in the 1st round
Bedford Regatta (Senior3 VIII) - Bedford crew: Raced 3 rounds: Lost to eventual winners, Hertford College, Oxford (1 2/3 lengths) in the semi finals
Cambridge 99's Regatta (1st division): Lost to Robinson (2 feet) in the 1st round and Lost to Jesus in the plate 1st round
Bedford Regatta (College VIIIs): Lost to Emmanuel College (3 lengths) in the 1st round
Bedford Regatta (Senior4 VIIIs): Lost to Bedford High School (1 1/2 lengths) in the 1st round
Cam Sprints (1st division): Beat Selwyn in the 1st round and Lost to Peterhouse (1/2 length) in the final
Cambridge 99's Regatta (1st division): Lost to New Hall in the 1st round and Lost to Pembroke in the plate 1st round
Henley Women's Regatta: Lost to Chuchill (2 feet) in the 1st round
Bedford Regatta (College VIIIs) - Bedford crew: Lost to Christ Church, Oxford (3 lengths) in the 1st round
Bedford Regatta (Senior4 VIIIs) - Bedford crew: Rowed over, Caius scratched in the 1st round and Lost to University of East Anglia (easily) in the 2nd round
Cambridge 99's Regatta (2nd division): Lost to Emmanuel II (easily) in the 1st round and Lost to Girton I (easily) in the plate 1st round
Cam Sprints (Lower division): Beat a Darwin crew by a canvas in the 1st round and Lost to Selwyn II in the 2nd round
Cam Sprints (3rd division): Won against CCAT III (1 length) in the semi finals and Lost to CCAT II (1/2 length) in the final
Cambridge 99's Regatta (4th division): Raced 3 rounds: Beat FaT V in the plate final
Cam Sprints (3rd division): Lost to CCAT III (1 1/2 lengths) in the quarter finals
Cam Sprints (3rd division) - Men's VIII A: Lost to Pembroke (3/4 length) in the semi finals
University IVs (1st division): Lost to eventual winners, Emmanuel (by 3s after 2 dead heats) in the 1st round
University IVs (1st division): Beat Wolfson (1.5 lengths) in the 1st round and Lost to eventual winners, Magdalene (3.5 lengths) in the 2nd round
Cam Sprints (Novice IV+): Won the event comfortably
University IVs (2nd division): Lost to eventual winners, Trinity Hall II (8s) in the 1st round
University IVs (2nd division): Beat Churchill II (easily) in the semi finals and Lost to Fitzwilliam II (4.5 lengths) in the final
University IVs (2nd division): Lost to LMBC II (5s) in the 1st round
Cam Sprints (Novice 1x) - JWE in his single scull: Won against some guy from Cantabs (3 lengths) in the 1st round and Lost to eventual winner, Lewsey (CCRC) (2 lengths) in the 2nd round
Cambridge Head-2-Head (Novice 1x) - JWE in his single scull: 3rd of 5 single sculls, fastest Novice entry
Foster Fairbairn Pairs - Men's Pair A, Rose/Earl: Lost by 3s to CCAT in the semi finals
Foster Fairbairn Pairs - Men's Pair B, Thorne/Grundy: Lost to St. Catherine's (eventual winners) in the semi finals
Foster Fairbairn Pairs - Taylor/Painter: Beat Wolfson/Darwin composite by 34s in the semi finals and Won by beating Emmanual by 26s in 8min 26s in the final